אומנויות לחימה

איגרוף תאילנדי

איגרוף תאילנדי פותח ללוחמה מגבו של פיל כאשר הלוחם אוחז ביד אחת מקל ובשנייה חרב במשך הזמן הועברה אמנות הלחימה גם לקרקע והמשיכה להתפתח במהלך המלחמה.לא יודעים בוודאות מתי האיגרוף התאילנדי החל להתבסס כספורט לחימה להגנה עצמית, אך סבורים על פי רישומים וציורים שזה החל בשנת 1238 בסיאם. איגרוף תאילנדי נחשב לספורט של מלכים אשר הם ובניהם למדו והתאמנו בתחום במטרה לחזק את הגוף והנפש ועל ידי כך להיות מלכים יותר טובים. בשנת 1604 מלך תאילנד, נוראי, שאהב מאוד את הספורט הפך אותו לפופולרי ורחב היקף בכל ממלכת תאילנד.האמנות זכתה לפרסומה בתאילנד כאשר בשנת 1767 המלך התאי הרג את הנסיך הבורמזי בקרב בעזרת אמנות לחימה זו. המלך נחשב לגיבור לאומי בתאילנד עד היום ומהווה גורם משיכה ללימודה.
למואי טאי סוגים רבים של לחימה וסגנונות שונים שהמפורסם בהם הוא קראבי קראבונג שבו לעתים נלחמים גם עם שתי חרבות.
חוקת איגרוף התאילנדי:
אמנות לחימה זו מתחלקת ל2 חלקים: חובבני ומקצועי.
השיטה המקצועית מתירה כמעט הכל, פרט לנגיחה ביריב, הכאתו בגב ובאזור החלציים.
בישראל חוקי הקרב מאפשרים להשתמש במרפקים בקלינצ'ים וגם מרחוק.הקרב מסתיים לאחר KO (נוקאאוט) או לפי החלטת השופט, בדרך כלל לאחר סיום הזמן החוקי. המתמודדים משתמשים במגן שיניים ומגן אשכים כדי להגן על עצמם.
אותם כללים תקפים גם בשיטה החובבנית פרט לכך שהיריבים מוגנים במגיני רגליים ,מגיני ראש, כפפות, מגיני אשכים ומגן גוף.

ג'ו ג'יטסו ברזילאי

yafimbג'ו ג'יטסו ברזילאי, או BJJ, היא אמנות לחימה וענף ספורט שפותחו בברזיל בידי משפחת גרייסי (Gracie).
לוחמי ג'ו ג'יטסו ברזילאי מתמקדים בגראפלינג ולחימה על הקרקע, ומטרתם להגיע לעמדת שליטה ביריב ומשם להכניעו בעזרת בריחים או חניקותבג'ו ג'יטסו ברזילאי, מנצל המתחרה את הטכניקה הנכונה ואת השימוש בתנופה ובמנוף, ופחות בכוחו.
כיום, ג'ו ג'יטסו ברזילאי מהווה חלק בלתי נפרד מתחרויות הלחימה המשולבת (MMA) ומונה אלפי מתחרים בענף זה בכל רחבי העולם.
בשנים האחרונות הצטרפו ספורטאי הג'יו ג'יטסו הברזילאי להתאחדות הבינלאומית לג'יו ג'יטסו תחת השם NE-WAZA.
היווסדות הג'יו ג'יטסו הברזילאי החלה בשנת 1915 כאשר הגיע לברזיל אומן הג'ודו והג'ו ג'וטסו מיטסוּיֹ מַאֶדַה. מאדה היה אחד מחמשת מומחי הג'ודו שנשלחו על ידי ג'יגורו קאנו, מייסד הג'ודו, לתור את העולם ולהדגים את התורה החדשה.
מאדה התחיל את נעוריו בקריירת סומו, אך לאחר ששמע על ההצלחה של מתאמני האמנות החדשה ג'ודו מול אמני הג'ו ג'יטסו הקלאסי, החליט להמיר את אימוניו באימוני ג'ודו, והתחיל להתאמן תחת קאנו בבית הספר קודוקאן.
מאדה עזב את יפן בשנת 1904 וביקר במספר מדינות בהן הדגים את אמנותו ואתגר מתאבקים, מתאגרפים ואמני לחימה אחרים לפני שהגיע לברזיל ב-14 בנובמבר 1914.
גסטאו גרייסי, אביו של הליו גרייסי, היה שותף עסקי בקרקס מקומי בעיר בֶלֶם שבברזיל.
בשנת 1916, קרקס איטלקי ארגנטינאי הרים מופע בקרקסו של גסטאו שבחלקו הופיע מאדה באחת ההדגמות שלו.
ב1917 קרלוס גרייסי, הבן הבכור במשפחת גרייסי, צפה במאדה במופעו והחליט להתאמן בג'ודו. קרלוס התאמן אצל מאדה מספר שנים, ואף אימן את אחיו הקטנים.
בגיל ארבע-עשרה, הליו גרייסי, הקטן באחים, עבר לגור עם אחיו הגדולים שחיו ואימנו בג'ודו בעיר בּוטאפוגו. הליו היה ילד חולני, ובהמלצת רופא, לא התאמן עם אחיו מכיוון שהיה בעל מבנה גוף שברירי, אך נהג לצפות בהם מתאמנים באופן קבוע. כשהתחיל להתאמן, גילה כי הוא אינו מסוגל לבצע מספר תרגילי ג'ודו, אז התאים אותם למבנה גופו הקטן ובכך התחיל לפתח את אמנותו הייחודית. בערוב ימיו הליו הגיע לדרוג דאן 6 בג'ודו.
הג'ו ג'יטסו הברזילאי החל להתפרסם בעולם בעקבות תחרות הלחימה המשולבת- UFC- Ultimate Fighting Championship שהתקיימה בארצות הברית.
באותו אירוע ראשון מסוגו ניצח בחור צנום בשם רוייס גרייסי שלאחר מכן זכה גם באירוע השני והרביעי ומאז הג'ו ג'וטסו נחשב לספורט הצומח במהירות הרבה ביותר בברזיל: כ-350,000 איש מתאמנים בשיטה ב-1500 מוסדות  וזאת רק ברחבי ברזיל!
החל משנת 1996 התקיים מונדיאל הג'ו ג'וטסו בריו דה ז'ניירו ובשנת 2006 עבר לקליפורניה. בישראל ישנם מועדוני ג'יו ג'יטסו ברזילאי הפרוסים בכל רחבי הארץ וחלקם אף נציגים של אקדמיות מברזיל כמו גרייסי הומייטה ,רוייס גרייסי, רנזו גרייסי, אליאנס, בהרינג, אוסוואלדו אלווס, סטראוש, דה לה ריווה וג'ו מוריירה.
עקרונות הג'ו ג'יטסו :
למרות שהג'ו ג'יטסו ברזילאי התפתח מהג'ודו ומהג'ו ג'וטסו היפני המסורתי, קיימים מספר הבדלים מהותיים בינו לבין שתי האמנויות האלה. המרכזי ביניהן הוא ההטלה שמהווה רק אמצעי בג'ו ג'יטסו ברזילאי ולא יעד בפני עצמה.
משפחת גרייסי פעלה ע"פ עיקרון זה ופיתחה אמנות שזכתה להצלחה רבה בקרבות עם נציגי שיטות אחרות.
הדרגות השונות מתחלקות לשני חלקים:
דרגות לילדים ונוער (עד גיל 16) ודרגות לנוער ולמבוגרים (גיל 16 ומעלה).

MMA- לחימה משולבת

MIXED MARTIAL ARTSmol2 או בקיצור MMA היא אומנות לחימה משולבת בה עיקר המימדים מתחלקים לשלושה חלקים:
מימד העמידה - קארטה,איגרוף והאיגרוף תאילנדי.
מימד הקרקע - ג'ודו,גראפלינג (GRAPPLING) והג'יוג'יטסו הברזילאי.
מימד הביניים - ג'ודו והאבקות בסגנון חופשי .
כשמשלבים את כל המימדים הללו, מתקבל סגנון קרב עשיר ורב גוני.
כיום הMMA נפוץ מאוד בארה"ב ובאירופה וכמובן, הגיע גם אלינו!
בזכות שלושת המימדים נבחר הMMA כמרכיב ההגנה העצמית הטוב ביותר שקיים היום.
קרב MMA מתנהל בשיטת שלושה סיבובים של 5 דק' למעט קרבות על התואר בהם 5 סיבובים באורך 5 דק'.
את הקרבות ניתן לנצח בארבעה מצבים שונים:
KO - נוק אאוט, SUBMISSION - הכנעה, JUDGES DECISION - החלטת שופטים או INJURY STOPPAGE - כשאחד מהלוחמים לא יכול להמשיך את הקרב עקב פציעה.
את הקרב מנהל שוט זירה יחד עם צוות שופטים צדדים הנמצאים מחוץ לזירה ושתפקידם הוא לנקד את הקרב.

MMAISRAEL רשת אומנויות הלחימה הגדולה והמובילה בישראל. צוות המדריכים שלנו כולל את מיטב הלוחמים הישראלים בעלי רקורד קרבות מרשים בארץ ובחו"ל.

אמיר: 052-8657658
רונן: 050-7160005